Спорт

Саутгејт пред дуелот со Сенегал: Во 2018 година во Русија немаа многу среќа, овој пат заслужено се најдоа во плејофот

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт, зборуваше за посветеноста на тимот на осминафиналето на Светското првенство во 2022 година против Сенегал.

– Нивото на фудбалот ширум светот значително порасна, а во групната фаза видовме за што се способни африканските, азиските и арапските тимови. Истото важи и за Сенегал конкретно: добро изведена игра, многу надарени играчи, одличен тренер.

Во 2018 година во Русија, Сенегал немаше многу среќа да ја помине групата, овојпат тимот заслужено заврши во плејофот. Знаеме колку ќе ни биде тешко, изјави Саутгејт за „Би-би-си”.

Натпреварот меѓу Англија и Сенегал ќе се одигра вечер со почеток во 20 часот.

Можеби ќе ви се допадне

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

More in:Спорт

Next Article:

0 %