Свет

Путин во телефонски разговор со Макрон и со Шолц за дијалогот и извоз на жито

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон и со германскиот канцелар Олаф Шолц при што ги информирал дека руската страна е отворена за обновување на дијалогот со Киев.

Тој, исто така, ги предупреди за тоа колку е опасно да се продолжи со „пумпање“ на Украина со оружје од Запад. Тоа, како што рече, води кон дестабилизација на ситуацијата.

Претседателот на Русија им објасни на Макрон и Шолц како се организира процесот на нормализација на животот во Мариупол и другите ослободени градови на Донбас, соопшти Кремљ.

Една од темите на разговор беше и прашањето за безбедноста на храната.

„Русија е подготвена да придонесе за изнаоѓање варијанти на извоз на жито без пречки, вклучително и извоз на украинско жито од пристаништата на Црното Море“, рече рускиот лидер.

Според него, вистинските тешкотии околу испораката на храна кои настанале поради погрешната политика на Западот.

Можеби ќе ви се допадне

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

More in:Свет

Next Article:

0 %