Став на власт

ОБЈАСНУВАЊЕ

Македонскиот премиер Зоран Заев нема да бара одговорност од Талат Џафери, туку ќе чека објаснување за прекршувањето на Уставот.

Ова е ставот на првиот човек на Владата, за потегот на собранискиот спикер да говори албански во Европскиот парламент, во улога на официјален претставник на Македонија.

Според Заев, „човекот што го прекршил бил еден од главните чувари на македонскиот Устав“.

-Нема да побарам одговорност затоа што очекувам од претседателот на Собранието, да го објасни тоа што таму се случило. Затоа што тој е еден од главните чувари на Уставот на Македонија. Очекувам секако почнувајќи од себе, така и сите ние да бидеме пример на почитувањето на Уставот. Како што и очекувам конечно да се направи чекор во почитувањето на Уставот во поднесувањето на амандманите, изјави Заев.

Можеби ќе ви се допадне

Став на власт

НЕСЕРИОЗНО

Неприфатлив, несериозен, нееверопски и неамерикански е предлогот за заедница на албански општини во Северна Македонија ...
Став на власт

РЕАКЦИЈА

МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за ...
Став на власт

НОВОГОДИШНО

Бујар Османи, министер за надворешни работи Состанокот во Тирана е новогодишна средба со цел размена ...
Став на власт

КОЧНИЦА

Напредокот кон ЕУ се сопнува од корупцијата на сите нивоа Република Северна Македонија има сериозен ...

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Next Article:

0 %