Македонија

МНР со остра реакција на изјавата на Џамбаски

Министерството за надворешни работи вечерва реагираше и ги осуди  изјавите на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски со кои го потсетува претседателот Стево Пендаровски како завршиле во минатото сите оние кои се обиделе да им забранат влез на лидери на ВМРО.

Од МНР информираат дека по дипломатски пат е известено и бугарското Министерство за надворешни работи.

-Во овој случај, Министерството ќе му препорача и на Претседателот да реагира соодветно до својот колега, претседателот Румен Радев, а за ова однесување известување и барање за оградување ќе биде побарано и од Претседателот на Европскиот парламент, се вели во реакцијата.

Заканите и изјавите за закани, како што се наведува во соопштението, се прашање со кое се занимаваат безбедносните органи. – Очекуваме тие сериозно да ги земат предвид последните изјави на Џамбаски и да донесат соодветна одлука за негов ограничен пристап во земјава, се наведува во реакцијата од МНР.

Бугарскиот европратеник Џамбаски на социјалните мрежи индиректно упати закани до претседателот Пендаровски.

– Што претставува за нас една таква забрана. Да му порачам на Стево пендаровски наречен Стево Коминтерната и дека во минатото и други се обидувале да им забранат влез на лидери на ВМРо во Македонија, а последниот таков пример е со југословенскиот, српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ, Ако се обидат да ни забранат влез во Македонија, нека погледнат во историјата и нека учат од неа, напиша Џамбаски.

Можеби ќе ви се допадне

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Next Article:

0 %