Спорт

Кошаркарскиот Суперкуп за МЗТ Скопје Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во македонскиот Суперкуп, откако вечерва го совладаа градскиот ривал ТФТ со 100-82.

За актуелниот шампион ова е петти триумф во Суперкупот, а четврта титула во низа во ова натпреварување.

Клучната разлика МЗТ Скопје ја направи веќе во првата четвртина која ја реши во своја корист со 24-11, а предноста на полувремето изнесуваше плус 13 поени (47-34).

ТФТ во второто полувреме заигра поквалитетно и во неколку наврати ја намали негативата на пет поени (81-86), но освојувачот на националниот куп немаше сили за резултатски пресврт.

Најефикасен во редовите на МЗТ и воедно на натпреварот беше Страхиња Миќовиќ со 27 поени.

Можеби ќе ви се допадне

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

More in:Спорт

Next Article:

0 %