Историски семејства

Вилијам IV

Вилијам IV (Вилијам Хенри, роден на 21 август 1765, починал на 20 јуни 1837) бил крал на Обединето Кралство на Велика Британија и Ирска и на Хановер од 26 јуни 1830 па сè до неговата смрт. Вилијам, третиот син на Џорџ III и помлад брат и наследник на Џорџ IV, бил последниот крал и претпоследен монарх во Британската куќа на Хановер.

Тој служел во кралската морнарица во неговата младост и за време на неговото владеење, а подоцна бил наречен и „Морнарски Крал“. Тој служел во Северна Америка и на Карипските острови, но видел малку вистински борби. Откако неговите двајца постари браќа загинале оставајќи го без правно потомство, тој го наследил престолот на 64 годишна возраст. Во текот на неговото владеење спровел неколку реформи: сиромашниот закон бил обновен, детскиот труд ограничен, ропството укинато во речиси целата Британска Империја и со реформаторскиот акт од 1832 го ремодернизирал британскиот изборен систем. Иако Вилијам не се вклучи во политиката колку и неговиот брат или татко, тој беше последниот монарх да назначи Премиер, спротивно од волјата на Парламентот. Преку својот брат, поткрал на Хановер, тој му доделил на царството краткотраен либерален устав.

При неговата смрт, Вилијам немал правно потомство, иако тој преживеал со осум од десет вонбрачни деца кои ги имал со глумицата Доротеја Јордан, со која живеел 20 години. Вилијам бил наследен во Обединетото Кралство од својата внука, Викторија, a во Хановер од неговиот брат, Ернест Август I.

Грбот на Вилијам IV

Вилијам е роден во раните утрински часови на 21 август 1765, во Бакингемската палата, како трето дете – син на кралот Џорџ III и на кралицата Шарлот. Тој имал двајца постари браќа, Џорџ и Фредерик и не се очекувало да ја наследи круната. Вилијам бил крстен во комората на Големиот Совет во палатата на светецот Џејмс на 20 септември 1765 година. Неговите кумови биле неговите чичковци по таткова линија, војводата од Глостер и принцот Хенри (подоцна војвода од Камберленд), а неговата кума била неговата тетка, по таткова линија, принцезата Августа, тогаш наследна војвотка од Брауншвеик-Волфенбител.

Поголемиот дел од неговиот ран живот го поминал во палатите Ричмонд и Кју, каде што се школувал од страна на приватни тутори. На возраст од тринаесет години, тој и се приклучи на Кралската морнарица како човек на мидел, и бил присутен во Битката кај Кејп Сент Винсент во 1780 година. Неговите искуства во морнарицата се чини дека се помалку различни од оние на другите луѓе на миделот (иако учител го придружуваше на брод), правејќи го својот дел за готвење, и бил уапсен со неговите пријатели по тепачката во која биле пијани, во Гибралтар (тој беше набрзина објавен кога неговиот идентитет стана познат). Тој служеше во Њујорк за време на Американската војна за независност. Додека принцот беше во Америка, Џорџ Вашингтон одобри заговор за да го киднапираат, пишувањето “Духот на претпријатието воочлив во вашиот план за изненадувањето во нивните кругови и доведувањето на Принцот Вилијам Хенри и Адмирал Дагби заслужува аплауз, и го имате мојот орган за да се направи обид на било кој начин, и во тој временски период, како што вашата пресуда може да се насочи. Јас сум целосно убеден, дека сето тоа е непотребно за да ве предупредуваат против кудење за навреда или навреда на лицата на принцот или адмирал … ”

Заговорот не дојде до реализација; Британците слушнаа за тоа и му доделуваа чувари на принцот, кој дотогаш одеше низ Њујорк без придружба.

 

Вилијам стана полковник во 1785 и капетан на ХМС Пегаз следната година. Кон крајот на 1786, тој беше стациониран во Западна Индија под Хорацио Нелсон, кој пишувал за Вилијам, “Во својата професионална линија, тој е супериорен во однос на две-третини, сигурен сум, на поморската листа; и во центарот на вниманието на налози, и почит кон својот претпоставен офицер, дека јас не ги знам неговите способности “. Двајцата беа големи пријатели, и ручаа заедно речиси секоја вечер. На свадбата на Нелсон, принцот инсистираше на подарување на невестата. На нему му беше дадена команда од фрегата ХМС Андромеда во 1788, и следната година беше унапреден во Заден-адмирал во командата на ХМС Валиант.

Вилијам побара да биде војвода, како и неговите постари браќа, и да добијат слична парламентарна поддршка, но нивниот татко не сакаше. Да изврши притисок врз него, Вилијам се закани дека ќе се кандидира за Долниот дом на конститутивноста на Тотнес во Девон. Згрозен од можноста да неговиот син го направи својот случај пред гласачите, Џорџ III го назначил него како војвода од Кларенс и Сент Ендрјуз и Ерл од Манстер на 16 мај 1789, наводно велејќи: “Јас добро знам што значи уште еден глас да и е додаден на опозицијата “. Иако принцот од Велс и војвода од Јорк, како и многумина политичари од тоа време, јавно се сојузиле со Виговеците и со неговите постари браќа (кои беа познати по нивниот судир со својот татко), записот на Вилијам беше противречен и, не можеа сигурно да и припишуваат на една партија.

Кога Џорџ IV починал на 26 јуни 1830 без да опстане со правно потомство, војводата од Кларенс го наследи него како Вилијам IV. На возраст од 64 години, тој беше најстариот човек некогаш кој го презема британскиот престол. За разлика од неговиот екстравагантен брат, Вилијам бил скромен, обесхрабрувачки раскошен и церемонијален. За разлика од Џорџ IV, кој го негуваше поголемиот дел од своето време во замокот Виндзор, Вилијам бил познат, особено во почетокот на своето владеење, за да оди, непридружуван, низ Лондон или Брајтон. Откако кризата на реформите ја уништи неговата положба, тој беше многу популарен меѓу луѓето, кој го забележаа како сè повеќе достижен и приземјен, скромен, за разлика од својот брат.

Кралот веднаш се покажа како совесен работник. Првиот крал премиер, Војводата од Велингтон, изјавил дека тој направил повеќе бизниси со кралот Вилијам за десет минути отколку што ги имал со Џорџ IV, за повеќе денови. Господарот Бругам го опиша него како одличен човек за бизнисот, доволно го прашуваше за да му помогне за да го разбере ова прашање – каде што Џорџ IV се плашел да му поставуваат прашања за да не го прикаже неговото незнаење и Џорџ III ќе го прашува премногу, а потоа нема да го чека да му одговори.

Кралот го покажа најдоброто од себе за да им стане мил на луѓето. Дамата Шарлот Вилијамс Вин напиша накратко по неговото доаѓање, “Досега Кралот беше неуморен во своите напори за да стане популарен, и да прави добро природни и срдечни работи во секој можен пример.” истакна писателот на дневник Емили Еден, “Тој извонредно се подобрува, откако последното непростливо животно, кое што намуртено почина во неговата пештера Виндзор. Овој човек барем сака да ги усреќи сите, и сè што има направено е добротворно “.

 

Вилијам ги отфрли француските готвачи и германскиот бенд на неговиот брат, заменувајќи ги нив со англиските јавни одобрувања. Тој придонесе многу за колекцијата на сликарството на Џорџ IV за нацијата, и го намали кралскиот клинец. Џорџ IV почнал со широко (и скапо) реновирање на Бакингемската палата, неговиот брат одби да живее таму, а двапати се обидел палатата да ја даде далеку, еднаш на Армијата како касарна, и еднаш во Парламентот, по куќата на Парламентот којашто изгорела во 1834 година. Неговата неформалност може да биде изненадувачка: Кога во живеалиштето на Кралската Комора во Брајтон, кралот Вилијам искористи за да им испрати на хотелите, список на нивни гости, и да покани некој кого го знаел на вечерата, барајќи од гостите да не се ” мачат за облека. Кралицата не направи ништо, но ги украси цвеќињата по вечерата. ”

По преземањето на престолот, Вилијам не ги заборави деветте преживеани вонбрачни деца, создавајќи го неговиот најстар син Ерл од Манстер и им дава на другите деца предност во однос на помладиот син (или ќерка) на маркизот. И покрај тоа неговите деца го молат за поголеми можности, одвратните елементи на печатот кој објавил дека “дрскоста и грабливоста на ФицЈорданс е беспримерна”. Односот помеѓу Вилијам и неговите синови “, беше испрекинат од серија на дивјакот и за кралот, барем, тешки караници “во текот на парите и на признанијата.

Од друга страна, неговите ќерки се покажаа како украс во неговиот двор, како,” Тие се сите, знаеш, убави и живи, и го прават општество на начин на кој вистинските принцези не можеа. ”

Во тоа време, по смртта на монархот беа потребни нови избори, а на општите избори во 1830 година, Ториевците во Велингтон ја загубија областа на Виговците под водство на Чарлс Греј, вториот Ерл Греј, иако Ториевците сè уште имаа најголем број на пратенички места. Со Ториевците жестоко поделен Велингтон беше поразен во Долниот дом во ноември, и Господарот Греј формира влада. Господарот Греј вети дека ќе го преуреди изборниот систем, кој од петнаесеттиот век доживеал неколку промени. Нееднаквостите во системот беа големи, на пример, големите градови како што се избраните Манчестер и Бирмингем, немаат членови (иако тие беа дел од округот на изборни единици), додека малите општини – познати како изгниени или општини каде изборите ги контролира едно лице/фамилија – како што е стариот сарум со само седум гласачи , избрани се двајца членови од секој парламент. Често, општините во Велика Британија пред 1832 г. во кои изборот на претставниците во парламентот го правел еден човек/една фамилија беа контролирани од големи аристократи, чии номинации беа секогаш избрани од избирачите – кои беа, најчесто, нивните станари, особено со оглед на тајно гласање кое уште не беше користено во парламентарните избори. Земјопоседниците кои контролираа места дури и можеа да ги продадат на потенцијалните кандидати.

Кога Долниот дом го порази Првиот закон за реформата на парламентарниот систем во 1831 година, министерството на Господарот Греј го повика Вилијам да го распушти парламентот, со што ќе се доведе до нови општи избори. Најпрво, Вилијам се двоумеше да го употреби неговото право за да го распушти Парламентот затоа што изборите штотуку биле одржани претходната година, а државата беше во состојба на висока возбуда која можеше повторно да се сведе во насилство. Тој беше, сепак, изиритиран од однесувањето на опозицијата, која ја објави својата намера да се движи на премин на обраќање, или резолуција, во Долниот дом, против распадот. Во врска со предлогот на опозицијата како напад врз неговата привилегија, а во итно барање на Господарот Греј и неговите министри, Вилијам IV подготвен да биде отворен со Долниот дом и да го прекине парламентот. Со доаѓањето на монархот би престанале сите дебати и би се спречило усвојувањето на адресата. Кога првично изјави дека неговите коњи не можат да бидат подготвени за кратко време, Вилијам би требал да рече: “Тогаш јас ќе одам во кабината!” Тренерот и коњите брзо беа собрани и Вилијам веднаш продолжи во Парламентот. Рече времето на сцената пред пристигнувањето на Вилијам, “Потполно е невозможно да се опише сцената … Насилните тонови и гестови на благородните Господари … ги воодушевија гледачите, и влијаеја на дамите кои беа присутни со видливи аларми.” Господарот Лондондери удираше со камшик, заканувајќи се дека ќе ги истепа поддржувачите на Владата, и беше фатен од страна на четири негови колеги. Вилијам набрзина ја стави круната, влезе во комората, и го распушти парламентот. Ова ги принуди новите избори за Долниот дом, кои дадоа голема победа за реформаторите. Но, иако Долниот дом беше одреден за во корист на парламентарните реформи, Долниот дом остана непомирлив да се противи на тоа.

Кризата траеше кратко време за време на прославата на крунисувањето на кралот на 8 септември 1831. Во прво време, додека го прекинуваше парламентот, кралот сакаше да раздава со целосното крунисување, чувствувајќи дека неговото носење на круната на главата не одговори на никаква потреба. Тој беше поинаку убеден од традиционалистите. Тој одби, сепак, да го прослави крунисувањето на скап начин како и неговиот брат – во 1821 година, крунисувањето имаше цена од 240.000 фунти, од кои 16.000 фунти беа само за да се изнајми накитот. Според инструкциите на Вилијам, буџетот на Личниот совет на кралицата/кралот беше помалку од 30,000 фунти за крунисувањето. Кога традиционалистичките Ториевци се заканија дека ќе го бојкотираат она што тие го нарекуваат “Половина нација на круната”, Кралот возврати дека тие треба да одат само напред, и дека тој очекува “поголем погоден простор и помалку топлина”.

По отфрлањето на Вториот закон за реформата на парламентарниот систем од страна на Горниот дом во октомври 1831 година, агитацијата за реформата растеше низ целата земја; демонстрациите пораснаа во насилни во т.н. “реформи на немири”. Популарното и возбуденото министерство на Греј одби да го прифати поразот на Долниот Дом, и повторно го воведе законот, со кој уште се соочува со тешкотии во Долниот Дом. Исфрустриран од непослушноста на господарите, Греј смета дека кралот создава доволен број на нови колеги за да се обезбеди усвојувањето на законот за реформата на парламентарниот систем. Кралот се противи – иако тој има моќ да создава неограничен број на колеги, тој веќе создаде 22 нови врсници во своите крунисувачки достигнувања.

Вилијам колебливо се согласи на создавањето на бројот на врсници доволно за “да се обезбеди успех за законот “. Сепак, Кралот, повикувајќи се на тешкотиите со постојаното проширување на благородници, изјави Греј дека творбите мора да се ограничени, колку што е можно, од најстарите синови и обезбедување на наследници на постоечките врсници, така што создадените перски титули на крајот би се вдлабочиле како наслови на подружница. Овој пат, господарите не го одбија целосно законот, но почнаа да се подготвуваат за да го променат својот основен углед преку амандмани. Греј и неговите колеги министри одлучија да поднесат оставка ако кралот не се согласи со итно и големо создавање за да засили законот во негова целост. Кралот ги одби, а потоа ги прифати нивните оставки. Кралот се обидел да го врати Војводата од Велингтон во канцеларијата, но Велингтон немаше доволно поддршка за да формира министерство и популарноста на кралот се намали, за сите времиња. Калта и нечистотијата беа прицврстени на неговата кола и тој беше јавно свикан. Кралот се согласи да го преназначи Министерството на Греј, и да создаде нови врсници ако Долниот Дом и натаму продолжи да претставува потешкотии. Загрижен од заканата на творбите, повеќето противници на законот беа воздржани и Актот на реформата 1832 беше усвоен. Моб бандата ги обвини акциите на Вилијам за влијанието на неговата сопруга и брат, и неговата популарност се врати.

Можеби ќе ви се допадне

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Next Article:

0 %